SAĞLIK YANI BAŞINIZDA

GRİP KAPIMIZI ÇALMADAN...
Grip Aşısını İhmal Etmeyelim…

Grip, özellikle sonbahar aylarında salgın halinde hastalık yapma özelliği bulunan ve virüslerin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Kendinizi ve ailenizi grip salgınına karşı korumanız için en etkili yol, yıllık rutin grip aşınızı olmanızdır. İşte grip aşısı hakkında merak ettikleriniz;

1. Neden grip aşısı olmalıyız?

Gribin etkeni virüslerdir, gribe eşlik eden bakteriyel enfeksiyonlar olmadığı sürece, grip tedavisinde antibiyotik kullanımının yeri yoktur. Burun akıntısı, baş ağrısı, ateş, halsizlik, kas ağrısı, öksürük gibi belirtilere karşı verilen ilaçlar da hastalığın süresini kısaltmaz, ancak şikâyetlerin azalmasına yardımcı olur. Grip bazen zatürre, solunum yetmezliği gibi çok ciddi komplikasyonlara yol açabilmekte ve ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle ‘gribe karşı korunabilmek’ en iyi seçenektir; korunmanın en etkili yolu grip aşısıdır. Aşı ile hastalık sıklığı, ölümcül komplikasyonlar, okul ve iş gücü kaybı azalmaktadır.

2. Grip aşısı hastalıktan korunmada etkili midir?

Grip aşısının koruyuculuk oranı kişiden kişiye değişmektedir. Özellikle risk grubunda bulunan kişilerde aşı ile grip komplikasyonlarının önlendiği bilinmektedir. Grip virüsü dışındaki bazı virüslerin de gribe benzer hastalık yapması, grip aşısının etkisiz olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır.

3. Grip aşısı ne zaman yapılmalıdır?

İdeal olarak eylül-kasım ayları arasında, grip enfeksiyonları henüz başlamadan önce yapılırsa da ilkbahara kadar aşı yapılabilir.

4. Neden her yıl aşı tekrarlanmaktadır?

Grip virüsünün antijen yapısı sürekli değişebilme özelliğine sahiptir, bu nedenle her yıl sık görülen virüs türleri saptanarak aşının içeriği yenilenir, dolayısıyla grip aşısının da her yıl tekrarlanması gerekmektedir. Aşının koruyuculuğu 2-3 hafta sonra başlar.

5. Grip aşısının öncelikli olarak önerildiği kişiler kimlerdir?

GRİP KAPIMIZI ÇALMADAN... - SAĞLIK YANI BAŞINIZDA - Nişantaşı Hastanesi |  444 00 77Grip aşısı 6 aylıktan büyük tüm çocuk ve erişkinlere yapılabilir. Dünya Sağlık Örgütü, grip hastalığının ağır seyretme olasılığı yüksek olan grupları aşağıdaki şekilde sınıflandırmış olup, özellikle bu kişilerin her yıl grip aşısı ile aşılanmasını önermektedir;

⋅ 6 aydan büyük - 5 yaşından küçük çocuklar
⋅ 65 yaş ve üstündekiler
⋅ Gebeler (ilk 3 aydan sonra)
⋅ Küçük bebeklerin yaşadığı evde bulunan kişiler
⋅ Kreşe başlayan, sık hastalık öyküsü olan çocuklar
⋅ Kronik hastalığı olanlar: Astım, KOAH gibi kronik akciğer hastaları; doğumsal veya edinsel kalp hastaları; diyabet hastaları; nörolojik hastalar; kalıtsal kan hastalıkları; kronik karaciğer ve böbrek hastaları; bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar... gibi.
⋅ Uzun süreli aspirin kullanan 19 yaş altı kişiler
⋅ Vücut kitle indeksi 40 veya daha fazla olan ‘morbid obez’ çocuk ve erişkinler
⋅ Sağlık çalışanları, bakım evlerinde çalışanlar, bebek bakıcıları
⋅ Grip virüsünün kolayca yayılabileceği kalabalık ortamlarda yaşayan veya çalışanlar

6. Grip aşısının yapılmaması gereken kişiler kimlerdir?

Aşı içeriğindeki maddelerden herhangi birine veya yumurtaya karşı ciddi (anafilaktik) alerjisi olan kişilere grip aşısı yapılmaz. Akut, yüksek ateşli hastalık varsa aşı yapılması ertelenir. Guillian Barre Hastalığı öyküsü olanlar aşı olmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

7. Grip aşılarının yan etkileri nelerdir?

Grip aşıları inaktif aşılardır ve canlı virüs içermezler, bu nedenle aşı gribal enfeksiyona yol açmaz. En sık gözlenen yan etkiler; aşı yerinde lokal şişlik ve ağrı, kas ağrısı ve ateştir, görülme sıklığı az olup 1-2 gün sürmektedir.

8. Grip aşısı kaç doz halinde yapılır?

Grip aşısı 6 ay-3 yaş arası çocuklara yarım, 3 yaş üstü kişilere tam doz yapılır, Daha önce hiç grip aşısı olmamış 9 yaş altı çocuklara 1 ay ara ile iki doz uygulanmalıdır. Aşı kas içine yapılır.

Grip, hızla yayılan ve her yıl değişkenlik gösterme özelliğine sahip virüslerin neden olduğu, geçtiğimiz yıllarda dünyada büyük salgınlara neden olmuş bir hastalıktır. Bazen çok ağır seyretmekte, hastane yatışına hatta ölüme neden olabilmektedir. Gribe yakalanma riskinin en fazla olduğu dönem sonbahar ve kış aylarıdır. Gribe yakalanmadan önce aşı olmanız sizi ve ailenizi korumak için alabileceğiniz ilk önlemdir.

BİZE ULAŞIN

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.