fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

PRP Tedavisi

“Platelet Rich Plasma”, Trombositten Zengin Plazma (PRP), adı verilen uygulamanın cilt yenileme, ciltteki hasarların giderilmesi ve cilt gençleştirici etkisiyle son yılların en çok tercih edilen uygulamaları arasında yer alır. PRP uygulaması kişiden alınan ortalama 10 cc miktardaki kanın santrifüj işlemi sonrası bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen trombositten zengin plazmanın yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.

Trombositler hasar görmüş dokuların onarımını sağlamak için gereken büyüme faktörlerini (growth factor) yapısında barındıran hücrelerdir.  Derideki bir hasarı en etkili biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu vucüdün bir parçasıdır, bu nedenle plazma uygulaması damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

PRP işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

PRP tedavisi süresince güneşlenmekten ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Uygulama sonunda ciltteki hassasiyet ve morluklar iyileştikten sonra hastanın güneşlenmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

PRP uygulamasının fayda sağlayacağı durumlar;

  • Lazer/peeling gibi estetik uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlar.
  • Uzun yıllar güneşe maruz kalmanın kötü sonuçlarını geriye döndürecek esneklik ve parlaklığın yeniden kazandırılmasını sağlar
  • Kronik iyileşmeyen yara, çatlak ve deri bütünlüğünün zarar gördüğü durumlarda iyileşmeyi hızlandırır

PRP Uygulaması

Uygulama alanına göre kişilerden bir ya da iki tüp ( 16-23 ml ) kan alınır, santrfüj edilerek plateletleri ayrıştırılır. Ayrıştırılan trombositten zengin plazma enjektör ile cilde uygulanır, cildi canlandırıcı ve gençleştirici etkisi uygulamadan birkaç hafta sonra ortaya çıkar. Toplam işlem süreci 15-20 dk süren kısa bir uygulamadır.

Uygulamadan hemen sonra erken dönemde ciltte bir canlanma ortaya çıkar, ancak ideal sonuçların görülmesi için 2 hafta aralıklar ile 3 veya 4 seans uygulama gerekir.