fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

PRP Saç Tedavisi

PRP Saç Tedavisi

Saç dökülmelerine fayda sağlayan etkili yöntemlerden biri kanımızda var olan Plated, diğer adıyla trombosit hücreleridir. “Platelet Rich Plasma”, Trombositten Zengin Plazma (PRP), adı verilen uygulama kişiden alınan bir miktar kanın santrifüj işlemi sonrası bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen trombositten zengin plazmanın yine aynı kişiye deri altına enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.

Saç kökünün yeteri miktarda beslenmemesi sonucu saçlarda oluşan zayıfla ile birlikte dökülmeler meydana gelmektedir. PRP saç tedavisi saç dökülmesinin engellenmesini ve zayıflamış saç köklerini besleyerek canlandırılmasına yönelik olarak uygulanan en yaygın bir tedavi yöntemidir.

PRP Saç Tedavisi Uygulaması

Hazırlanan PRP solüsyonu, özel uçlu iğneler vasıtasıyla, saçlı bölgeye enjekte edilir. Kişiye özel olarak ihtiyacına göre saç PRP’si genellikle 1’er hafta arayla 3 veya 4 seans şeklinde uygulama yapılabilir. Yaklaşık 30-45 dakika civarında süren uygulama sonrası kızarıklıklar oluşabilir ancak birkaç saat içerisinde normal haline dönecektir. Uygulama sonrası kişi sosyal hayatına rahatlıkla devam eder.

PRP Saç Tedavisi Ne Zaman Sonuç Verir?

Genetik olmayan saç dökülmelerinde PRP Saç Tedavisi tek başına etkili bir tedavidir. Genetik saç dökülmelerinde ise tek başına ya da saç ekimi yöntemleriyle birlikte kullanılmaktadır.

PRP saç tedavisi, yan etkisiz ve kolay bir uygulamadır ve 1 hafta içerisinde etkisi gözlenmektedir ancak sorunları yüksek olan saçlarda etkileri biraz daha geç ortaya çıkar. Saç yapısına ve problemine göre özel olarak planlanan tedavi seansları ile etkisi üçüncü seanstan sonra ortaya çıkar. Düzenli periyotlar ile uygulama yapılması saçlarda gürleşme, parlaklık ve dökülmenin durmasına olanak sağlayacaktır.

PRP Saç Tedavisi Ne Kadar Süre Etkilidir?

PRP saç tedavisi yapıldıktan sonra en az 12 ay süre ile etkisi devam eder. Saç bakımı konusunda dikkatli davranılması halinde bu süre 18 aya kadar çıkabilir. Ancak PRP’nin ömür boyu kalıcı bir etkisi yoktur. Yılda bir kez uygulamanın tekrarlanması gerekir. Genetik saç dökülmelerinde bu süre 6 ay olarak önerilir. Ancak düzenli olarak tekrarlandığı sürece PRP saç tedavisinin olumlu etkileri çoğalarak devam edecektir.