fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

Mide B0toksu

Mideye Botilinum toksin (b0toks) uygulanması 15 – 20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmesi, hastanede yatış gerektirmemesi ve hastanın sosyal yaşamına hemen dönebilmesi gibi avantajları ameliyatsız yöntemler içerisinde yeni nesil en çok rağbet gören yöntem olmaya başladı.

Mideye yapılan b0toks enjeksiyonları ile 5-6 ayda yapılan egzersiz ve başarılı diyetlerle yaklaşık 15-20 kilo verilebilmekte. Açlık ve tokluk hissinde etkili olan midedeki kas ve sinirler üzerinde etkinlik göstererek iştah kaybı elde edilir.

Mide B0toksu ile hem kas tabakası etkilenerek midenin boşalma süresinin uzatılması sağlanmakta hem de sinir hücreleri etkilenerek açlık hissi azaltılmaktadır.

Mide B0toksu sonrası

Mide b0toksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir. Mide b0toksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, b0toks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur. Mide b0toksu yöntemiyle 5-6 ayda 10-20 kilo vermek gerçekten mümkün ancak uyulması gereken çok önemli kriterler var; Hastanın işlem sonrası diyetisyen eşliğinde tam bir uyumla beslenmesi gerekir. Buna dikkat eden kişi, 10 ile 20 kilo kadar verebiliyor.

Mide B0toksu uygulaması

Mide b0toksu ile midenin çok geniş bir alanına enjeksiyon yapılarak mide kaslarının etkisiz hale gelmesi sağlanıyor. Gıda alımından sonra midenin boşalması normal süreye oranla mide b0toksu sonrası 3-4 kat uzuyor. Bununla birlikte Ghrelin (Açlık Hormonu) salgılandığı alana da yapılan b0toks uygulaması ile açlık hissi ciddi oranda düşüyor. Azalan iştah ve tokluk hissi ile hasta kilo verebilmeye başlıyor.

Mide B0toksu kimlere yapılabilir?

Yan etkisi olmayan bu işlemdir ancak b0toks alerjisi olanlara, mide ülseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri olan hastalara uygulanmaması tavsiye edilmektedir. İşlem öncesi tetkiklerinde gastroskopi yapılarak midenin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide b0toksu faydalı olmayacaktır. VKİ 40 üzeri olan hastalara cerrahi müdahale önerilmektedir.

Mide B0toksunun etki süreci

Mide b0toksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.