fbpx
Whatsapp Whatsapp Telefon Hemen Ara Randevu Messenger Randevu Randevu Al

B0toks (B0tulinum T0ksini)

B0toks bir diğer adıyla b0tulinum t0ksini, yaş aldıkça mimik hareketlerine bağlı ciltte oluşan kırışıklıkları hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Cerrahi olmayan bu yöntem ile mimik kasları denilen çok ince ve yüzeysel kaslara giden sinir uyarılarını bloke ederek, kasılıp-gevşeme hareketini sınırlar. Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen b0toks, özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki kaz ayakları denilen çizgiler ve kaşların ortasındaki çizgiler yok etmekte veya hafifletmekte etkilidir.

B0toks Uygulamasının etkinliği ve kalıcılığı

B0toks uygulama işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürer. Öncesinde uygulanacak bölgeye anestezik krem sürülerek enjekte işleminden acı hissedilmez. Uygulama sonrası kişi sosyal yaşamına rahatlıkla devam edebilir.

B0toks uygulamasının ilk etkileri uygulamadan 4 – 6 gün sonra belirmeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak göz ile algılanacak düzeye ulaşır.

B0tox’un etkisinin kalıcılık süresi kişiye özgü kriterlere bağlı olmakla birlikte ortalama 4 ile 6 ay içinde ilacın tesiri giderek azalacak ve kas hareketi yeniden başlayacaktır. Tedavi tekrarı yılda 2 – 3 kez yapılabilir.

Yan etkileri varmı?

Uzun yıllar boyunca hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanan B0toks bilinen herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Tedavi amaçlı yüksek dozlarda kullanım gereksinimlerinde dahi her hangi bir yan etkiye rastlanmamıştır.